Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
Nové WC – nečekané problémy

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
EasyHome - Portal
 
EasyHome - Portal
EasyHome - Portal
Odborníci radí
Navštivte naši novou poradnu zaměřenou na bydlení

Rady & názory  / TAKTO NE! / Nové WC –…

Nové WC – nečekané problémy

Nové WC – nečekané problémy
17.07.2007

Co může být za problém správně namontovat záchodovou mísu? Zdánlivá samozřejmost, která může mít překvapivě mnoho úskalí. Někteří z vás si jistě vzpomenou na problémy se splachováním, netěsnosti kanalizačního potrubí a věčné loužičky vody na podlaze atd. Co je tedy správně a na co si dávat pozor?

Splachovací tlačítko na stěně aneb předstěnová instalace WC

Téměř všichni si ještě vzpomínají z dřívějších dob na splachovací nádržky, které byly buď přímo za záchodovou mísou a nebo zavěšené výše na stěně. Technický rozvoj však šel dále a v zahraničí i u nás je již řadu let nabízeno řešení tzv. předstěnové instalace se skrytou splachovácí nádržkou i napojením na odpad a rozvody vody, které je po obložení záchodu či koupelny viditelné pouze přes velké splachovací tlačítko (někdy i půlené pro úspornější splachování). Tato instalace umožňuje montáž tzv. závěsných mís, které jsou montovány přímo na stěnu, což zaručuje podstatně vyšší standard hygieny např. při vytírání podlahy pod záchodovou mísou.

Co se však ve skutečnosti skrývá pod obklady, a jak by měla vypadat správná montáž, aby nedocházelo k výše zmíněným problémům? Podívejme se společně na několik příkladů, jak se staví a montuje dnes na stavbách rezidenčních objektů.

TAKTO NE!
Právě dokončená instalace splachovací nádržky včetně napojení na rozvody vody a kanalizace před jejich zakrytím – co je vlastně špatně? Někteří výrobci ve snaze nabídnou lepší cenu šidí konstrukce upevnění nádržek – zde jsou pouze kotvící šrouby do cihelného zdiva bez další opěrné konstrukce – v budoucnu může v krajním případě dojít k vytržení záchodové mísy i s nádržkou ze zdi anebo dojít minimálně k popraskání obkladů na stěně.

A jak se vám ale líbí řemeslné provedení rozvodů vody nad nádržkou? Velmi ledabyle a nekvalitně provedená práce za použití laciných materiálů – např. plastové kulové uzávěry (na obrázku s červeným a modrým kolečkem) jsou na trhu nejlacinější a nejméně kvalitní, navíc chybí šroubení pro jejich případnou výměnu – suma sumárum při jakékoliv banální závadě budete muset počítat s vybouráním poloviny konstrukcí, a to vše kvůli několika ušetřeným stokorunám a lajdáctví instalatérských firem.


TAKTO ANO!
Předpisově provedená montáž – vše je namontováno z originálních dílů a příslušenství výrobce (tedy žádná obvyklá improvizace záměnou některých komponentů za neznačkové náhražky). Na obrázku jsou vidět dva robustní rámy (natřené modrou barvou) – jeden pro záchodovou mísu, druhý pro umyvadlo, propojení je kvalitním vícevrstvým potrubím na teplou a studenou vodu. Pamatováno je i na akustiku – např. použitým kanalizačním potrubím s útlumem o 20 dB vyšším než u běžných materiálů.

Takový systém vyjde samozřejmě v pořizovacích cenách dráž, jeho celková životnost je však několikanásobně vyšší něž u příkladu výše, riziko vzniku závad během provozu minimální. To už stojí za klidné spaní, co říkáte?NA ZÁVĚR:
České pořekadlo „co oči nevidí, srdce nebolí“ jako by bylo hlavní zásadou mnoha dnešních stavebních společností. Instalační šachty, které sdružují v rezidenčních domech všechny důležité technické rozvody, mají pověst spíše jako šachty hrůzy – často nepřehledná spleť trubek různých materiálů bez jakékoliv koordinace. Ve výsledku může dojít i k nebezpečným situacím (viz obrázek) –např. když se měděné potrubí s plynem dotýká pozinkovaného profilu – bodová koroze, která proděraví plynovodní potrubí, o následcích raději dále nemluvme.Vzorová ukázka instalační šachty: je především v zájmu zákazníků, aby vyžadovali doložení provedených prací (např. fotodokumentací), které jsou později zakryty omítkou a nebo obkladem.

PŘÍŠTĚ NA TĚMA: OSVĚTLENÍ V BYTECH


Autor:
technický tým společnosti STARCON s.r.o., foto: archiv autorů

Další článek v rubrice - Elektroinstalace v bytech

Elektroinstalace v bytech

EasyHome- -portal

Bez elektřiny by nebylo civilizace a dnešní bydlení si bez ní neumíme…

Jak kvalitně se staví?

EasyHome- -portal

Jistě všichni dobře znáte staré české pořekadlo o zlatých českých…

reklama


Prezentace Hansgrohe
 
Nejčastěji vyhledávaná témata o bydlení    

kuchyně, kuchyňské linky, kuchyně-katalog, kuchyně na míru, kuchyně fotogalerie
koupelny, koupelnový nábytek, koupelny fotogalerie
vytápění, klimatizace, klimatizace do bytu, topení
osvětlení, osvětlení a svítidla
podlahy, podlahové topení
architekti, architektura

 
reklama
Inteligentní bydlení je hra - internetová soutěž pořádaná ve spolupráci s týdeníky CZECH BUSINESS WEEKLY, PROFIT a internetovým magazínem E-Architekt.
EasyHome - Portal
reklama
reklama
EasyHome - Portal Reklamní baner - text max. 90 úhozů