Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
Jak kvalitně se staví?

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
EasyHome - Portal
 
EasyHome - Portal
EasyHome - Portal
Odborníci radí
Navštivte naši novou poradnu zaměřenou na bydlení

Rady & názory  / TAKTO NE! / Jak kvalitně se…

Jak kvalitně se staví?

Jak kvalitně se staví?
24.06.2007

Jistě všichni dobře znáte staré české pořekadlo o zlatých českých ručičkách našich řemeslníků. Začínáme volný cyklus, který bude ukazovat konkrétní příklady profesí z dnešních staveb. Nebudeme se tajit, že to bude mnohdy kritický pohled, protože je naším cílem hlavně ukázat typické nešvary, které jsou vydávány za běžný standard.

Doby, kdy si všechno dělal člověk sám jsou již nenávratně pryč, a v současnosti u každý z nás určitě využil služeb některého z profesionálních řemeslníků a nebo firem na konkrétní práci při úpravách, opravách a nebo novostavbách svých obydlí. Tématu kvality prací a služeb, stylu jednání se zákazníky se průběžně věnuje většina českých médií, cílem našeho cyklu je spíše ukázat konkrétní příklady s komentářem stavebních odborníků.

Nové bydlení kvalitně - to chce dobré nervy

S výrazným nárůstem poptávky po novém bydlení v posledních několika letech totiž na stavebním a developerském trhu dochází k toleranci mnoha nešvarů v kvalitě prací a správné volbě materiálu, zákazník má sice teoretickou možnost se bránit, ale většina lidí není samozřejmě odborníky ve stavebnictví a na to právě hřeší mnoho stavebních společností, někdy bohužel i projektantů a architektů.
Navíc, každý z nás už má alespoň malou zkušenost s nějakou stavbou, není žádným tajemstvím, že realitně hodně privátních investorů paradoxně zvažuje např. výstavbu rodinného domu svépomocí (rozuměj – sami chtějí organizovat výstavbu a vybírat jednotlivé specializované firmy) než by důvěřovaly standardním stavebním společnostem. U bytové výstavby je situace ještě vyhrocenější – zákazníci chtějí mít pocit individuálního přístupu ze strany developera, na druhou stranu pro každou stavební firmu je ale noční můrou už jenom slovní spojení „klientské změny“.

Poraď si jak umíš

Jak z toho ven? Jednoznačně důsledným uplatňováním svých investorských práv. Stále totiž platí staré dobré pořekadlo – „kdo platí, ten poroučí“. Nic se ovšem nesmí přehánět, a každému, kdo si chce pořídit nové bydlení se určitě vyplatí věnovat čas na prostudování všech technických specifikací svého vysněného obydlí. Jako malá pomůcka může sloužit i náš volný cyklus v rubrice TUDY NE!.

Malý příklad na závěr

Zdánlivě banální příklad – nechali jste si montovat novou kuchyňskou linku? Určitě se vyplatí věnovat pozornost stavební připravenosti rozvodů vody a elektřiny, a jejich následnému správnému dopojení.


Tak TAKTO TEDY ROZHODNĚ NE!


Snímek pochází z novostavby jednoho pražského bytu v cenové kategorii 50.000,- Kč/m2 těsně před jeho dokončením. Stavební firma tvrdila, že zbývající práce se zapravením omítek a dokončením instalací provede už kuchyňské studio při instalaci linky!

Co je však mhohem horší a v této cenové kategorii neomluvitelné - použití nejlevnějších materiálů na vodovodní a kanalizační potrubí, navíc bez kotvících prvků - kde je záruka že např. kanalizační trubka není někde ve zdi pod omítkou prasklá? - někdy se takové chyby projevují až po několika měsích od začátku užívání...TAKTO OPĚT NE!!
Investor věnoval více peněz do kvalitních obkladů podél budoucí kuchyňské linky, elektroinstalace pro zásuvky a světelné okruhy se zdá být také v pořádku, ale znovu jako v prvním případě - diletatsky vyvedené rozvody vody a kanalizace - laciné materiály, nekvalitní a nedodělaná práce vydávaná za běžný standard, nechá si to zákazník líbit?


ANO, TAKTO MÁ VYPADAT!
Na první pohled vše jasné - rozvody jsou dodělány až k místu dopojení na kuchyňský dřez, kvalitní materiál s dlouhou životností a dobrými akustickými vlastnostmi (už žádné rušivé zvuky při vypouštění vody), profesionální instalace podle pokynů výrobce potrubí.... Proč to nejde i v jiných případech?


PŘÍŠTĚ NA TĚMA ELEKTROINSTALACE

Autor:
technický tým společnosti STARCON s.r.o., foto: archiv autorů

Další články v rubrice

Elektroinstalace v bytech

EasyHome- -portal

Bez elektřiny by nebylo civilizace a dnešní bydlení si bez ní neumíme…

reklama


Prezentace Hansgrohe
 
Nejčastěji vyhledávaná témata o bydlení    

kuchyně, kuchyňské linky, kuchyně-katalog, kuchyně na míru, kuchyně fotogalerie
koupelny, koupelnový nábytek, koupelny fotogalerie
vytápění, klimatizace, klimatizace do bytu, topení
osvětlení, osvětlení a svítidla
podlahy, podlahové topení
architekti, architektura

 
reklama
Inteligentní bydlení je hra - internetová soutěž pořádaná ve spolupráci s týdeníky CZECH BUSINESS WEEKLY, PROFIT a internetovým magazínem E-Architekt.
EasyHome - Portal
reklama
reklama
EasyHome - Portal Reklamní baner - text max. 90 úhozů