Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
Podlahy, podlahové vytápění

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
EasyHome - Portal
 
EasyHome - Portal
EasyHome - Portal
Odborníci radí
Navštivte naši novou poradnu zaměřenou na bydlení

O bydlení  / Inteligentní bydlení / Živá podlaha - je…

Živá podlaha - je to možné?

Živá podlaha - je to možné?
06.04.2007

Není žádným tajemstvím, že člověka odpradávna lákalo napodobovat vlastními vynálezy to, co odpozoroval v přírodě u jiných živočichů a nebo rostlin. Dnešní úroveň techniky a elektroniky umožňuje téměř neomezené možnosti pro tvůrčí vynálezy a my vám nyní představíme jeden z nich – plochy, které můžou být plné života a zářit pestrými barvami. Nevěříte?

Živý svět pod vašima nohama

Stačí si to jen představit, jdete dlouhou tmavou chodbou, začínáte mít ten nepříjemný stísněný pocit,a najednou se před vámi objeví na podlaze jasná modrá plocha s vodní hladinou, ve které plují pestrobarevné rybky. Jdete dál, a když vstoupíte dovnitř, najednou se zvlní volní hladina a všechny ryby se před vámi schovají na druhý konec. Vše vypadá velmi přesvědčivě, skoro máte pocit, že stojíte nohama opravdu ve vodě, ale vše je jen dokonalá optická iluze.

Za vším hledej elektroniku a software

Je to tak – virtuální život má na svědomí projektor, který je zavěšen pod stropem a promítá obraz na plochu podlahy pod vámi. Vedle projektoru je umístěna malá kamera, která pozorně sleduje každý váš pohyb. Ale zapomněli jsme na to nejdůležitější, a to je software – změny v promítaném obraze v závislosti na vašich krocích vyhodnocuje speciální program, který musí v reálném čase a podle vašich reakcí provést simulaci pohybu všech zobrazovaných předmětů na ploše. Na přání je možné celkový virtuální efekt posílit o zvukovou složku, takže pokud například stoupnete do vody, ozve se charakterický zvuk.

Co lze napodobovat?

V předešlých odstavcích jsme si popsali pouze jedem konkrétní příklad s virtuálním akváriem, možnosti jsou však podstatně širší – můžete se procházet rozkvetlou loukou s poletujícími motýli, brodit se pouštním pískem a nechat mizet své stopy jako mávnutím kouzelné hůlky. Ale asi nejvděčnější je vymýšlení nových nápadů pro děti – ty mohou hrát dokonce i pohádkovou hru a nebo hádat správnou odpovědět otáčením hracích karet jako v pexesu… a ke všemu vám stačí pouze pohyb vašich nohou.


Možnosti uplatnění živých podlah

Některé zahraniční reklamní agentury již začínají objevovat schopnosti této nové technologie a využívat ji při různých interaktivních reklamních kampaních. Všude, kde je velký pohyb lidí, jsou oživlé povrchy podlah vítaným zpestřením, které jistě každého zaujme – ať to je v letištních halách, na nádražích, v muzeích nebo veletrzích. Své příznivce si tato technologie jistě najde také v areálech volného času, privátních klubech nebo barech. A nakonec to nejlepší – výrobce pamatoval možnost rychlé změny promítané scény a nebo pozadí – stačí jednoduše zastrčit do konektoru USB-flashdisk s novými obrázky a změna se projeví během několika vteřin.

Autor: David Janda, foto: vertigo GmbH

Další článek v rubrice - Oživlé fasády domů

reklama


Prezentace Hansgrohe
 
Nejčastěji vyhledávaná témata o bydlení    

kuchyně, kuchyňské linky, kuchyně-katalog, kuchyně na míru, kuchyně fotogalerie
koupelny, koupelnový nábytek, koupelny fotogalerie
vytápění, klimatizace, klimatizace do bytu, topení
osvětlení, osvětlení a svítidla
podlahy, podlahové topení
architekti, architektura

 
reklama
Inteligentní bydlení je hra - internetová soutěž pořádaná ve spolupráci s týdeníky CZECH BUSINESS WEEKLY, PROFIT a internetovým magazínem E-Architekt.
EasyHome - Portal
reklama
reklama
EasyHome - Portal Reklamní baner - text max. 90 úhozů