Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
Byty v Praze, Biometrie, New York

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
EasyHome - Portal
 
EasyHome - Portal
EasyHome - Portal
Odborníci radí
Navštivte naši novou poradnu zaměřenou na bydlení

O bydlení  / Inteligentní bydlení / Váš prst je váš…

Váš prst je váš klíč

Váš prst je váš klíč
12.04.2007

Každému se to už jistě vícekrát za život stalo - stojíte přede dveřmi od vašeho bytu, hledáte klíč, a stále ne a ne ho najít... A přitom by to šlo daleko snadněji a bezpečněji – prostě jen přiložit prst na snímač vedle dveří a po oskenování otisku vašeho prstu je vstup volný.

Biometrie funguje spolehlivě

Hollywoodští filmaři tento postup používají ve svých filmech už mnoho let, každý přísně střežený prostor je zde střežen mnoha bezpečnostními mechanismy a snímání lidských otisků patří k těm oblíbeným. Vždy se ale najde filmový hrdina, který trikem s falešným otiskem přelstí i ten nejdokonalejší systém. Jak je tedy doopravdy?
Biometrie
Biometrické zabezpečovací systémy, do kterých snímače otisků prstů také patří, jsou v komerčním světě používány již řadu let (jedná se zejména o nasazení v bankách a přísně střežených prostorech). Do privátní sféry začínají pronikat až v posledních letech díky větší dostupnosti potřebné technologie. Současné snímače pracují na principu optickém, kapacitním nebo termické. Právě poslední způsob je z hlediska možného zneužití a nebo rizika zkreslení výsledků nejspolehlivější. Díky své citlivosti na teplo dokáže rozpoznat, zad jde o dotek skutečné lidské pokožky (sbohem různým atrapám ze silikonu z holywoodských trháků).

Základní princip fungování

Termický senzor snímá po jednotlivých řádcích postupně odshora dolů. Podle konstrukce snímače buď přiložíte prst a čekáte až snímač postupným pohybem sejme celý otisk a nebo právě naopak musíte s prstem pohybovat pomalu vy. Vždy je ze sejmutého obrazu otisku odfiltrováno několik speciálních znaků, které vycházejí z kapilár unikátních pro každého člověka. Tyto znaky jsou převedeny do binárního kódu nul a jedniček a vytvoří tak nový unikátní biometrický klíč (nejsou tedy ukládána žádná grafická data s otiskem vašeho prstu, jak si někteří lidé mylně myslí).

Byt v Praze otevřete klidně i z New Yorku

Někteří výrobci ve snaze nabídnout ještě větší možnosti přišly s řešení otevírání dveří na dálku. V takovém případě stačí mít jen verzi s připojením na počítačovou síť, a potom přes internet můžete otevírat dveře kdykoliv a odkudkoliv. Problém není ani tak s přenosem biometrického klíče na dálku (používané šifrovací metody jsou podobné těm z bankovních operací), ale spíše s důvěrou, jakému návštěvníkovi chcete právě otevřít. Proto se přidávají kamerové systémy, které monitorují pohyb osob, ale opět platí pravidlo, čím více systémů se kombinuje, tím je větší riziko odhalení jejich společné slabiny a následné zneužití.

Několik dobrých důvodů pro

V loňském roce bylo na evropském trhu představeno hned několik novinek v této oblasti zabezpečení, které poskytují minimálně stejný stupeň bezpečnosti jako klasické mechanické systémy, a přitom osvobozují uživatele od neustálého nošení klíčů při sobě. Snímače se dají instalovat nejenom k vchodových dveřím do vašeho příbytku, ale klidně i ke garážovým vratům, výtahům a samozřejmě i ke dveřím od vaší kanceláře. A při otevírání vystačíte stále s jedním vaším prstem.

 
Autor: David Janda, Foto: ekey, Doepke

Další článek v rubrice - e-bydlení zítřka

reklama


Prezentace Hansgrohe
 
Nejčastěji vyhledávaná témata o bydlení    

kuchyně, kuchyňské linky, kuchyně-katalog, kuchyně na míru, kuchyně fotogalerie
koupelny, koupelnový nábytek, koupelny fotogalerie
vytápění, klimatizace, klimatizace do bytu, topení
osvětlení, osvětlení a svítidla
podlahy, podlahové topení
architekti, architektura

 
reklama
Inteligentní bydlení je hra - internetová soutěž pořádaná ve spolupráci s týdeníky CZECH BUSINESS WEEKLY, PROFIT a internetovým magazínem E-Architekt.
EasyHome - Portal
reklama
reklama
EasyHome - Portal Reklamní baner - text max. 90 úhozů