Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
e-bydlení zítřka, Bydlení, byty, byty v Praze

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
EasyHome - Portal
 
EasyHome - Portal
EasyHome - Portal
Odborníci radí
Navštivte naši novou poradnu zaměřenou na bydlení

O bydlení  / Inteligentní bydlení / e-bydlení zítřka

e-bydlení zítřka

e-bydlení zítřka
10.04.2007

Současný trend potencionálních zájemců o moderní styl bydlení zejména ve velkých městech by se dal říci několika slovy: komfort, design, mnohostrannost a individualita. V krátké reportáži vám představíme příklad takového bytu, který byl před nedávnem dokončen v Berlíně.

Bezvýsledné hledání vhodného bytu

Na začátku zrodu tohoto projektu, který se v mnoha ohledech podobá našemu projektu inteligentního bydlení EasyHome, stála poněkud zoufalá snaha nalézt vhodný byt s nadstandardním vybavením. V roce 2001 se duchovní autor tohoto projektu Dirk Fabarius přestěhoval do Berlína. Ač se to zdá někomu možná neuvěřitelné, nebyl v té době na developerskékm trhu s rezidenčními byty ani jeden, který by například nabízel současně funkce centrálního řízení osvětlení, regulaci a ovládání základních funkcí v bytě, dostatečně otevřenou vnitřní dispozici. Nezbývalo nic jiného než rozjet mediální projekt názvem e-wohnen der zukunft (v překladu e-bydlení zítřka), jehož součástí se stala také realizace penthouse v centru Berlína.

Základní myšlenka projektu e-bydlení

„Budoucí uživatelé e-bydlení jsou nároční a chtějí komplexní nabídku – je to odrazem jejich života. Tento projekt odpovídá novému prožitku z bydlení, který v sobě zahrnuje nároky na praktičnost, jednoduchost a technické vybavení. Naše bydlení musí držet krok s novými nároky svých obyvatel, být stejně variabilní jako jejich životní potřeby, díky technickým vymoženostem nabídnout více relaxace namísto zbytečného obtěžování složitým ovládáním a konečně musí oslovit každý z jejich pěti lidských smyslů.“, tak popisuje základní filozofii projektu jeho autor.
Stejně jako u nás v České republice je i v Německu velmi často vydáváno za luxus základní výbava bytu, která by měla být naprostou samozřejmostí. K vyšší kategorii bytů by měl samozřejmě patřit i profesionální systém vzduchotechniky a klimatizace, nastavitelné ovládání světelných zdrojů nebo příprava pro poslech hudby v libovolné místnosti v bytě. Místo toho jsou stále některými developery vydávány za nadstandard a nebo přímo luxus jakékoliv materiály, které nepocházejí přímo z výprodejů. Jako malý příklad může sloužit výběr obkladů a dlažby do běžné koupelny v rámci klientských změn. Za tyto tzv. nadstandardy by nikdo neměl platit jakýkoliv příplatek.

Penthouse místo půdní vestavby

Jako vhodné místo pro realizaci vzorového penthouse byl vybrán čtyřpodlažní objekt z roku 1904. Nad posledním podlažím byla částečně rozebrána původní střešní konstrukce, aby se uvolnila vnitřní dispozice a dovnitř mohlo proniknout co nejvíce světla. Byt je ukázkou přesně toho stylu bydlení, jako bylo posláno výše. Do návrhů vnitřního designu a dalších technický částí bytu byly přizváni přední němečtí architekti a technici.

Nový bytový standard

E-bydlení popírá klasické rozdělení místností na obytné, kuchyni a koupelnu. Naprostá volnost dispozice, to je to správné řešení do budoucna. Případnou intimitu některých částí bytu zajišťují velmi flexibilně mobilní přestavitelné stěnové příčky. Jednotlivé obytné zóny pro vaření, práci, relaxaci a očistu se vzájemně propojují a stávají se více univerzálními. Naopak, jestliže například majitel bytu řeší problém, kde přenocuje návštěva, stačí relativně jednoduše vytvořit oddělenou privátní zónu. Dokonce ani koupelna nemusí být nutně uzavřená v malém prostoru, ale může se stát součástí odpočinkové a zábavní částí bytu. Všechny technické vymoženosti včetně centrálního digitálního panelu pro ovládání všech funkcí bytu musí působit nenásilně a musí dokonale zapadat do jednoho vizuálního celku. Jak dodává autor projektu Dirk Fabrius: „V budoucnu bude platit více jak dnes známé pořekadlo – můj dům je můj hrad – naše bydlení budeme stále více vnímat jako odraz své osobnosti a naopak styl našeho bydlení bude stále více ovlivňovat naše emoce.“

K tématu tohoto vzorového projektu se na stránkách našeho portálu vrátíme v nejbližší době opakovaně, připravované je bližší přestavení vzorového penthouse v Berlíně a také rozhovor s jeho autorem.

Autor: David Janda, Foto: Projekt e-wohnen der zukunft, Dirk Fabrius

Další článek v rubrice - Živá podlaha - je to možné?

reklama


Prezentace Hansgrohe
 
Nejčastěji vyhledávaná témata o bydlení    

kuchyně, kuchyňské linky, kuchyně-katalog, kuchyně na míru, kuchyně fotogalerie
koupelny, koupelnový nábytek, koupelny fotogalerie
vytápění, klimatizace, klimatizace do bytu, topení
osvětlení, osvětlení a svítidla
podlahy, podlahové topení
architekti, architektura

 
reklama
Inteligentní bydlení je hra - internetová soutěž pořádaná ve spolupráci s týdeníky CZECH BUSINESS WEEKLY, PROFIT a internetovým magazínem E-Architekt.
EasyHome - Portal
reklama
reklama
EasyHome - Portal Reklamní baner - text max. 90 úhozů