Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
Dánský design - Arne Jacobsen I.

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
EasyHome - Portal
 
EasyHome - Portal
EasyHome - Portal
Odborníci radí
Navštivte naši novou poradnu zaměřenou na bydlení

O bydlení  / Design & architektura / Dánský design -…

Dánský design - Arne Jacobsen I.

Dánský design - Arne Jacobsen I.
30.11.2006

Tzv. skandinávský design je pojem s dnes již více než padesátiletou tradicí, který určuje trendy daleko za hranicemi Norska, Dánska, Finska a Švédska. Vyniká koncepcí založenou na jednoduchosti, eleganci a precizním zpracování hotových výrobků.

Ačkoli skandinávský styl a jmenovitě dánský design prošel svým „zlatým věkem“ v 50. a 60. letech 20. století, svou vytříbeností a jedinečností a současně užitnou hodnotou nebyl dodnes překonán.

Představitel dánského designu

Jedním z nejznámějších představitelů dánského designu je designér a architekt Arne Jacobsen. Více než půl století si razil cestu dánským designem a architekturou a jeho stopy jsou viditelné dodnes – více než 30 let po jeho smrti. Můžeme je vidět v obdivuhodné architektuře i v předmětech každodenního života. Arne Jacobsen měl ve svém díle velmi široký záběr. S poměrně malým počtem zaměstnanců ve svém studiu zvládal design od rozsáhlých stavebních projektů až po čajovu lžičku. Soulad každého detailu s celkovým designem budovy je silou, která ho hnala k cíli.

Rodinné zázemí

Arne Jacobsen se narodil 11. února 1902 v Kodani. Jeho otec, Johan Jacobsen, prodával spínací špendlíky a cvočky. Jeho matka, Pouline Jacobsen, byla bankovní úřednicí a ve svém volném čase často malovala květinové motivy. Rodina žila v Claessensgade v domě viktoriánského stylu. Možná proto Arne jako malý chlapec maloval stěny ve svém pokoji na bílo – jako protiklad vkusu svých rodičů. Již jako dítě měl neobyčejný talent na kreslení. Původně se chtěl stát malířem, ale podle jeho otce byl architekt rozumnější volbou. Nicméně Jacobsen měl později dostatek příležitostí malovat a vyjádřit tak své myšlenky ve vysoce precizních kresbách.

Cesty do zahraničí

Jako námořník Arne Jacobsen absolvoval svou jedinou cestu po moři do New Yorku, ale moře mu k srdci nikdy nepřirostlo. Následovala učňovská léta v Německu, kde se učil zedníkem, a řada studií a výletů za uměním do Itálie. V tomto období vytvořil některé ze svých nejlepších akvarelů s klasickými motivy. Jacobsen pocházel ze židovské rodiny, která původně imigrovala z Portugalska, ale po generace žila v Dánsku. V roce 1943 společně se svým přítelem Poulem Henningsem a jejich novomanželkami utekli do Švédska. Prchali přes moře ve veslici a celou čtyři hodiny trvající plavbu musely veslovat jejich manželky. Po návratu z exilu ve Švédsku začal nové tvůrčí období. Ačkoli od začátku své kariéry upíral svůj pohled do zahraničí, nikdy neopustil Dánsko nebo dánské tradice.

Arne Jacobsen a jeho dílo

V roce 1932 Arne Jacobsen zahájil spolupráci se společností Fritz Hansens Eft. A/S a během několika let navrhl sérii židlí, které jsou dnes považovány za milníky ve vývoji moderního nábytku: „Mravenec“ (1951), „Vajíčko“ (1957) a „Labuť“ (1957). Právě díky „Mravenci“ se poprvé zviditelnil a jeho „Labuť“ dodnes dokonce hraje v řadě hollywoodských filmů (např. v některých dílech Jamese Bonda a v Mužích v černém).

Své první ocenění za design získal ve svých 23 letech, v roce 1925, a to stříbrnou medaili ze světové výstavy v Paříži. Různá ocenění v různých oblastech designu, nejen nábytku, ho pak provázela celým životem. Proslavila ho zejména série nerezového nádobí pod názvem „Cylinda-line“ prodávaná pod značkou Stelton, nebo nerezové příbory, které navrhl pro značku Georg Jensen.

Tyto i další předměty každodenního života nejen z dílny Arne Jacobsena je konečně možné pořídit i na českém trhu. Obchod specializovaný na dánský design Design live – touch of Danish design nabízí výroby celé řady světoznámých designérů.

Autor: Redakce Easyhome, Foto: STELTON

Další článek v rubrice - Baterie, vajíčka a pokoj ve věži aneb podnikatelské začátky

reklama


Prezentace Hansgrohe
 
Nejčastěji vyhledávaná témata o bydlení    

kuchyně, kuchyňské linky, kuchyně-katalog, kuchyně na míru, kuchyně fotogalerie
koupelny, koupelnový nábytek, koupelny fotogalerie
vytápění, klimatizace, klimatizace do bytu, topení
osvětlení, osvětlení a svítidla
podlahy, podlahové topení
architekti, architektura

 
reklama
Inteligentní bydlení je hra - internetová soutěž pořádaná ve spolupráci s týdeníky CZECH BUSINESS WEEKLY, PROFIT a internetovým magazínem E-Architekt.
EasyHome - Portal
reklama
reklama
EasyHome - Portal Reklamní baner - text max. 90 úhozů