Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
Baterie, vajíčka a pokoj ve věži aneb podnikatelské začátky

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
EasyHome - Portal
 
EasyHome - Portal
EasyHome - Portal
Odborníci radí
Navštivte naši novou poradnu zaměřenou na bydlení

O bydlení  / Design & architektura / Baterie, vajíčka…

Baterie, vajíčka a pokoj ve věži aneb podnikatelské začátky

19.10.2006

Předcházející článek seriálu o společnosti Bang & Olufsen a/s, reportáž z návštěvy výrobního závodu v Dánsku, čtenářům přiblížil filozofii tohoto výrobce designové AV techniky. Nyní přinášíme krátký pohled do podnikatelských začátků zakladatelů společnosti a do prostředí, které k formování jejich filozofie velkou měrou přispělo.

Peter Bang

Peter Boas Bang se narodil v roce 1900 v Kodani. Jeho otec byl obdivovatelem všech technických vymožení té doby a dokonce se stal jedním z prvních majitelů automobilu v Dánsku. Peterovi bylo 10 let, když se v novinách dočetl o prvním živém radiovém přenosu na světě, kterým bylo Carusovo vystoupení v Metropolitní opeře v New Yorku, a od té doby začal provádět své experimenty s rádiem. Nutnost časté výměny baterií a dobíjení akumulátoru bylo velmi nepohodlné, což Petera přivedlo k myšlence síťového přijímače – rádia, které nepotřebovalo ani baterie, ani akumulátor. Po získání inženýrského titulu v roce 1924 odcestoval za prací do Ameriky, kde již v té době vysílalo 600 komerčních rádií. Během šestiměsíčního zaměstnání v servisu jednoho z radií v něm uzrálo rozhodnutí zařídit se sám pro sebe.

Svend Olufsen

Ačkoli byl Svend Andrea Gr?n Olufsen druhým ze sedmi dětí farmáře z Quistrupu, nikdy se farmářem stát nechtěl. Přestože byl dyslektik, získal inženýrský titul na stejné škole jako Petr Bang a brzy na to započal své rádiové experimenty. Místem jeho pokusů se stal pokoj ve věži – místnost, která se později stane první laboratoří Bang & Olufsen. Na doporučení spolužáka Svend kontaktoval Petera Banga, který se za ním vypravil do Quistrupu podívat se na napůl dokončený radiový přijímač. Z peněz určených na slepičí farmu paní Olufsenové začali společně připravovat projekt.

Bang & Olufsen, společnost s ručením omezeným

17. listopadu 1925 byla z iniciativy otce Petera Banga v Kodani založena společnost Bang & Olufsen. Na 10 000 DKK základního kapitálu se Bang a Olufsen podíleli každý 4 000 DKK a jejich otcové po 1 000 DKK. Během prvních osmi let nebyl Svendovi a Peterovi vyplácen žádný plat, dostávali pouze ubytování a stravu. Po dobu celých 50 let si vlastníci pouze zřídka vypláceli dividendy. Společnost Bang & Olufsen byla od samého počátku promyšleně řízena tak, aby zisky vždy převyšovaly výdaje.

Zajímá-li vás, jak se mladým podnikatelům dařilo v prvních letech po založení firmy a jakou zvolili obchodní strategii, přečtěte si další pokračování seriálu.

Autor: Redakce Easyhome

Další články v rubrice

reklama


Prezentace Hansgrohe
 
Nejčastěji vyhledávaná témata o bydlení    

kuchyně, kuchyňské linky, kuchyně-katalog, kuchyně na míru, kuchyně fotogalerie
koupelny, koupelnový nábytek, koupelny fotogalerie
vytápění, klimatizace, klimatizace do bytu, topení
osvětlení, osvětlení a svítidla
podlahy, podlahové topení
architekti, architektura

 
reklama
Inteligentní bydlení je hra - internetová soutěž pořádaná ve spolupráci s týdeníky CZECH BUSINESS WEEKLY, PROFIT a internetovým magazínem E-Architekt.
EasyHome - Portal
reklama
reklama
EasyHome - Portal Reklamní baner - text max. 90 úhozů