Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
Aplikace Siemens v inteligentním bytě Easyhome

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
EasyHome - Portal
 
EasyHome - Portal
EasyHome - Portal
Odborníci radí
Navštivte naši novou poradnu zaměřenou na bydlení

Rady & názory  / Téma na pokračování / 1.díl: Aplikace…

1.díl: Aplikace Siemens v inteligentním bytě Easyhome

1.díl: Aplikace Siemens v inteligentním bytě Easyhome
12.03.2007

V atraktivní lokalitě Praha – Troja byl vytvořen první opravdový projekt tzv. inteligentního bytu. Přesnější označení je však easyhome. Pod tímto názvem se také skrývá model flexibilního developementu firmy Starcon.

Hlavní myšlenkou je zaručit uživateli maximální komfort a při tom zajistit co možná nejjednodušší intuitivní ovládání všech technologií. Je pamatováno i na takové detaily, jako je např. akustika, ať už se jedná o hlučnost vzduchotechniky nebo rozvodů vody a kanalizace. Mezi předními dodavateli, kteří se podíleli na tomto projektu byla i divize Technologie budov společnosti Siemens.

Součástí dodávek firmy Siemens byly systémy měření a regulace, zabezpečovací techniky, domácí spotřebiče a v neposlední řadě centrální řídicí systém Desigo Insight pro ovládání a monitorování všech technologií bytu.

Tepelná pohoda

O vnitřní mikroklima bytu se stará vzduchotechnická jednotka GEA Pico. Zajišťuje přísun čerstvého vzduchu a zároveň přitápí nebo chladí. Zdrojem tepla pro topnou vodu vzduchotechnické jednotky je tepelné čerpadlo GES GSH007BA11 (400 VAC), které je umístěno v suterénu bytového domu. V zimním období lze přitopit ještě pomocí radiátorů JAGA, které jsou napojeny na centrální rozvod topné vody bytového domu. O správné udržování nastavených hodnot teploty v jednotlivých místnostech, o bezchybný chod vzduchotechnické jednotky a o spolupráci obou topných systémů se stará regulátor Desigo PX spolu s regulátory jednotlivých místností Desigo RX. Systém rovněž monitoruje zanesení filtrů, chod ventilátoru a případné poruchové stavy tepelného čerpadla.

V prostoru kuchyně je ještě umístěn pode dveřmi na verandu podlahový radiátor. Regulaci množství otopné vody do radiátoru a správné otáčky ventilátoru rovněž zajišťuje regulátor Desigo RX.

Osvětlení a ovládání žaluzií

Osvětlení firmy Zumtobel se v bytě dělí na klasické osvětlení, které je spínáno příslušným spínačem a na osvětlení, které je zapínáno po scénách s možností nastavení intenzity osvětlení pro danou scénu. Uživatel si tak může vytvořit třeba scénu sledování televize. Po aktivaci této scény (pouhým jedním dotykem) budou nastavena všechna svítidla dle požadavku. Některá se vypnou, některá třeba zapnou a některá se nastaví na určitou intenzitu v %. Takto lze vytvořit mnoho dalších užitečných scén pro různé domácí činnosti. V budoucnu bude k systému ještě připojeno osvětlení terasy a zahrady.

V bytě se dále nachází orientační LED osvětlení na chodbě, které z bezpečnostních důvodů svítí stále. LED svítidla mají minimální odběr energie a proto je možný jejich nepřetržitý provoz. Pohyb žaluzií Somfy je aktivován stisknutím příslušného tlačítka na stěnovém ovladači, případně na ovladači PDA, kde je velice názorně zobrazen stav žaluzií. Chod žaluzií a správné nastavení osvětlení a jednotlivých scénářů zajišťují opět regulátory Desigo RX.

Elektronické zabezpečení bytu

Pro zabezpečení bytu z hlediska vloupání nebo požáru byla použita stanice Sintony SI411. Na ní jsou napojeny detektory pohybu PIR spolu s detektory tříštění skla a opticko-kouřový detektor požáru. Všechna okna a dveře jsou ještě vybavena magnety, které signalizují jejich otevření. Byt lze zabezpečit několika způsoby. Jedním z nich je režim úplného zastřežení, kdy jsou aktivovány všechny prvky systému. Další možností je zabezpečit pouze dveře a okna. Tento režim se používá při ponechání domácího zvířete v celém střeženém prostoru nebo lze vyčlenit pro domácí zvíře jednu místnost, kde nebude aktivováno čidlo pohybu.

V bytě jsou rovněž umístěny dvě barevné IP kamery. Tyto kamery mají své zabudované web servery a jejich obraz je zobrazitelný na libovolném PC s Internetovým prohlížečem nebo na zařízení PDA. S výhodou tak můžeme sledovat dění uvnitř v bytě po dobu své nepřítomnosti. Kontrola dětí, domácího zvířete apod.

Systém zabezpečení je propojen s řídicím systémem tak, že předává hlášení poruch a stavů narušení. Předem definované zastřežení objektu je realizováno odchodovým tlačítkem. Při jeho stisknutí je uveden systém zabezpečení do hlídacího stavu. Zároveň s tím jsou provedeny další předdefinované funkce. Jsou zhasnuta všechna světla, vytápění je uvedeno do režimu útlum, jsou odpojeny přívody k vybraným spotřebičům.

Při příchodu do bytu se stiskem aktivuje systém regulace do režimu komfort. Deaktivování zabezpečovacího systému z bezpečnostních důvodů probíhá již standardním odkódováním na klávesnici u vchodových dveří, případně pomocí vlastního dálkového ovladače EZS. Protipožární zabezpečení je aktivní stále.

V případě napadení bytu nám systém zašle na mobilní telefon sms zprávu, případně upozorní pult PCO. Což je profesionální hlídací služba, která zajistí okamžitou kontrolu objektu. Zároveň se můžeme prostřednictvím IP kamery podívat, co se vlastně děje.

Autor: Ing. Leoš Grelich (Siemens), Foto: archiv redakce a partnerů

Další článek v rubrice - 2.díl: Snadné ovládání složité techniky

reklama


Prezentace Hansgrohe
 
Nejčastěji vyhledávaná témata o bydlení    

kuchyně, kuchyňské linky, kuchyně-katalog, kuchyně na míru, kuchyně fotogalerie
koupelny, koupelnový nábytek, koupelny fotogalerie
vytápění, klimatizace, klimatizace do bytu, topení
osvětlení, osvětlení a svítidla
podlahy, podlahové topení
architekti, architektura

 
reklama
Inteligentní bydlení je hra - internetová soutěž pořádaná ve spolupráci s týdeníky CZECH BUSINESS WEEKLY, PROFIT a internetovým magazínem E-Architekt.
EasyHome - Portal
reklama
reklama
EasyHome - Portal Reklamní baner - text max. 90 úhozů