Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
Ovládání budoucnosti? Multi-touch displej!

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
EasyHome - Portal
 
EasyHome - Portal
EasyHome - Portal
Odborníci radí
Navštivte naši novou poradnu zaměřenou na bydlení

O bydlení  / Inteligentní bydlení / Ovládání…

Ovládání budoucnosti? Multi-touch displej!

Ovládání budoucnosti? Multi-touch displej!
13.11.2007

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak těžkopádně ovládáme elektronické přístroje? Na domácí elektroniku máme spoustu dálkových ovladačů a tlačítek, při práci s počítačem používáme myš, zkrátka vždy musíme držet něco v ruce. A co to zkusit dotykem prstů? Stovky tisíc let evoluce z nich učinilo ty nejdokonalejší pracovní nástroje.

Na trhu se už nějakou dobu vyskytují tzv. dotykové displeje, v zahraničí se používají často při získávání informací z veřejných terminálů (např. jízdní řády, odbavování cestujících na letištích atd.). Kdo si to v praxi sám vyzkoušel, jistě mi dá za pravdu, že příliš pohodlné a intuitivní to ovládání právě není, dotykem jedním z prstů nahrazujete většinou standardní kliknutí myší.
Ovládat něco pohybem všech prstů na rukou, to byla skutečně revoluční myšlenka, která by dokázala převrátit naruby všechny dosavadní zaběhnuté postupy.

Inspirací byl Hollywood

V roce 2002 natočil režisér Steven Spielberg scifi film MINORITY REPORT s Tomem Cruisem v hlavní roli. Film se odehrával v blízké budoucnosti okolo roku 2054. Mezi technicky zdařilé scény patřilo ztvárnění způsobu, jakým hlavní hrdina vyhledával různé informace při své práci. Uprostřed místnosti se promítal holografický obraz, ve kterém se přehrávaly a vyhledávaly informace právě pomocí pohybů rukou a prstů. Prohledávání rozsáhlých archívů se podobalo hraní si s dětskou stavebnicí.
V reálném světě proběhlo v kalifornii začátkem roku 2006 oficiální představení prvního skutečného mutlidotykového displeje, který umožňuje skutečně maximálně jednoduchou a intutivní práci s informacemi. Jeho vynálezce, Američan Jeff Han zkonstruoval zařízení, které má šanci v blízké budoucnosti nahradit všechna dřívější způsoby ovládání.

Záznam z konference TED - únor 2006, Monterey, Kalifornie (USA)


A co na to Microsoft?

Ne nadarmo se říká, že o co se začne zajímat Microsoft, tam se bude zanedlouho přesouvat zájem celého trhu. Vývojáři u Microsoftu už od roku 2001 v tichosti vyvíjejí vlastní verzi multidotykového displeje pro co nejširší použití. Jejich produkt s oficiálním názvem Microsoft Surface byl představen až nyní, s prvním komerčním prodejem se počítá v horizontu 3 – 5let. V podstatě se jedná o malý stolek s 30“ obrazovkou, na které se snímá pohyb rukou pomocí pěti infrakamer . Styl ovládání je v mnohém podobný displeji Jeffa Hana (jak už to bývá u Microsoft zvykem, kopíruje dobré nápady). Surface je trochu opatrně přestavován jako doplněk ke klasickým počítačům, jeho rozměry rozhodně vylučují jakoukoliv mobilitu. I tak je nutno aktivity Microsoftu ocenit, určitě je dobré, pokud se do propagace nových technologií vloží co nejvíce významných světových společností.

Propagační video - představení Microsoft Surface, 2007Autor:
David Janda, Video: YouTube

Další článek v rubrice - Váš prst je váš klíč

reklama


Prezentace Hansgrohe
 
Nejčastěji vyhledávaná témata o bydlení    

kuchyně, kuchyňské linky, kuchyně-katalog, kuchyně na míru, kuchyně fotogalerie
koupelny, koupelnový nábytek, koupelny fotogalerie
vytápění, klimatizace, klimatizace do bytu, topení
osvětlení, osvětlení a svítidla
podlahy, podlahové topení
architekti, architektura

 
reklama
Inteligentní bydlení je hra - internetová soutěž pořádaná ve spolupráci s týdeníky CZECH BUSINESS WEEKLY, PROFIT a internetovým magazínem E-Architekt.
EasyHome - Portal
reklama
reklama
EasyHome - Portal Reklamní baner - text max. 90 úhozů