Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
Svítidla, světla, svítidla do bytu

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
EasyHome - Portal
 
EasyHome - Portal
EasyHome - Portal
Odborníci radí
Navštivte naši novou poradnu zaměřenou na bydlení

O bydlení  / Osvětlení / Zbavte se stresu se…

Zbavte se stresu se svítidly Solarplexus

Zbavte se stresu se svítidly Solarplexus
26.03.2007

Ne každé světlo, které si pořídíme k sobě domů musí být pouze na svícení. Vytvořit příjemnou relaxační atmosféru pomocí několika různých světel v jedné místnosti, to jistě není nic nového. Ale co na to jít úplně jinak? Třeba pomocí „dýchajících“ svítidel.

Prastaré lidské reflexy

Vrozené instinkty si každý z nás nese celý život s sebou, a to bez ohledu na sociální, národnostní a nebo kulturní příslušnost a nebo úroveň vzdělání. Na psychiku každého z nás působí každý den mnoho vnějších vlivů, které aktivují bez našeho vědomí různé tělesné reakce jako odpovědi na tyto vlivy. Klasickým příkladem je každodenní stres, příliš mnoho práce, které způsobují naši podrážděnost, nervozitu a napětí. Cest, jak se zbavit přebytečného stresu jej jistě mnoho, my se zaměříme na jednu velmi zajímavou variantu s využitím vrozeného lidského reflexu. Je vědecky dokázáno, že každý z nás po narození vnímá velmi intenzívně tělesnou přítomnost své vlastní matky, mimo jiné pohyby matčiny hrudi při dýchání. Právě tento pravidelně se opakující pohyb na nás působí velmi uklidňujícím dojmem, a tento reflex si v sobě uchováváme po celý život. S nápadem, jak toho využít, přišel před několika lety anglický designér John Wischhusen, který se ve své tvorbě orientuje na předměty s kinetickým pohybem. Zrodila se svítidla, která na sebe svojí originalitou skutečně upoutají pozornost.

Dýchající hrudník

První z obou svítidel je napodobeninou lidského hrudního koše, jednotlivá žebra tvoří podobně jako u lidského těla nosný skelet, na který je připevněno stínítko z poloprůhledného kompozitního materiálu. Ve svítidle je vestavěn malý synchronní motorek, který po zapnutí pohybuje oběma částmi svítidla a napodobuje tak pohyb hrudního koše při dýchání. Svoji příslušnost k anatomii se snažil designér vyjádřit i volbou názvu pro celou řadu těchto svítidel – Solar plexus (podle odborné literatury: svazek nervů, který připomíná slunce a jeho paprsky, nervové centrum, které funguje nezávisle na naší vůli a reguluje všechny funkce v oblasti břicha).
Jestliže budete chvíli pozorovat toto „dýchající svítidlo“, navodí vám vaše podvědomí pocit harmonie, vnitřního klidu a odpočinku. Praktické studie dokonce prokázaly, že stačí pouze periferním viděním vnímat pohyb a účinek se přesto dostaví. Aby bylo svítidlo maximálně mobilní, byly vyvinuty varianty jak pro zavěšení na strop, tak pro postavení například na pracovní stůl, vždy v několika velikostech.

Vznášející se medúza

Ne každému se může líbit pohled na světlo připomínající část lidské kostry, proto se při vzniku dalšího světla s poetickým názvem Aladin inspiroval jeho designér ladností pohybu mořských medúz. Světlo využívá stejného principu pravidelně se opakujícího pomalého pohybu, který má tak významné zklidňující účinky na naši psychiku. Pokud si světlo zavěsíte například vedle vašeho odpočinkového křesla, můžete si být jistí, že se příjemný pocit z pohupující mořské hladiny se vznášející se medúzou dostaví o to dříve.

Má to smysl?

Je jistě chvályhodné, že se dnešní designéři nesnaží být ve své práci jednostranně zaměření pouze na ergonomii a vizuální vzhled svých výrobků, ale stále hledají nové směry a objevují zcela novou náplň pro každodenní předměty okolo nás. Vždyť asi nikoho z nás by nenapadla myšlenka vytvářet pohybující se světlo s antistresovým účinkem. Tyto výrobky jen dokazují, že návrhář originálního designu musí čerpat ze naprosto odlišných směrů lidských aktivit. Anglický designér John Wischhusen je autorem řady dalších zajímavých prací, v budoucnu si na stránkách našeho portálu představíme také jiné oblasti jeho činnosti.

Autor: Redakce Easyhome, Foto: John Wischhusen, PPM

Další článek v rubrice - Inteligentní světlo v inteligentním bytě

reklama


Prezentace Hansgrohe
 
Nejčastěji vyhledávaná témata o bydlení    

kuchyně, kuchyňské linky, kuchyně-katalog, kuchyně na míru, kuchyně fotogalerie
koupelny, koupelnový nábytek, koupelny fotogalerie
vytápění, klimatizace, klimatizace do bytu, topení
osvětlení, osvětlení a svítidla
podlahy, podlahové topení
architekti, architektura

 
reklama
Inteligentní bydlení je hra - internetová soutěž pořádaná ve spolupráci s týdeníky CZECH BUSINESS WEEKLY, PROFIT a internetovým magazínem E-Architekt.
EasyHome - Portal
reklama
reklama
EasyHome - Portal Reklamní baner - text max. 90 úhozů