Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
Klimatizace v létě

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/7/site18017/public_html/inc/conf.php on line 12
EasyHome - Portal
 
EasyHome - Portal
EasyHome - Portal
Odborníci radí
Navštivte naši novou poradnu zaměřenou na bydlení

O bydlení  / Klimatizace & vytápění / Klimatizace v…

Klimatizace v létě ANO či NE?

Klimatizace v létě ANO či NE?
19.07.2007

Novinové titulky poslední léta hlásají – horké počasí zvedlo prodej klimatizací dvojnásobně! Někdo naopak říká: klimatizaci domů – nikdy, nechci se hned nachladit, to raději několik dní to horko vydržím! Jaká je vlastně pravda?

Klamavé reklamy a odborné bludy o klimatizacích

V poslední době se v televizním vysílání objevila jedna pozoruhodná reklama. Ve stručnosti jde o toto: hlavní hrdinka má problém - venku je 33 °C, potom jde do kanceláře, kde je 19 °C, a když nasedne do auta, tak teplota klesne na 18 °C; pak následuje rada - vypít jeden nejmenovaný přípravek a organismus je zase fit. Pominu-li značnou nadsázku, protože jediný přípravek, který by nás mohl ochránit v takovém případě od angíny a nebo chřipky, se jmenuje „živá voda“ (k dostání pouze v pohádkách), mohli by být autoři reklamy trošku více zvídaví a sami si vyzkoušet, zda-li je možné takových teplotních rozdílů s běžnými klimatizacemi vůbec dosáhnout – zjistili by že není. S klimatizacemi je to stejné jako s drahými auty – čím jsou komfortnější, tím obsahují více příslušenství a cena stoupá strmě vzhůru, navíc vyžadují určitou dávku základních znalostí uživatele, co ještě snese lidský organismus bez následků na zdraví.

Nejluxusnější klimatizace je stín pod palmou

Každý, kdo měl možnost strávit alespoň několik dní u exotického moře, mi dá jistě za pravdu – člověk se velmi dobře cítí na mořském břehu pod stínem stromů za mírného vánku, kdy je vlhký vzduch prosycen mořskými solemi. Proč? Protože naše tělo vnímá nejenom okolní teplotu, ale i proudění a vlhkost vzduchu. Každý z nás má navíc individuální nastavení svých optimálních hodnot. No a luxusní klimatizace prakticky jenom napodobují přírodu – doma pak máte pod stropem ukryto vzduchotechnické potrubí, které vhání ochlazený čerstvý vzduch (případě s upravenou vlhkostí) přímo do místnosti více průduchy současně, takže výsledek stojí skutečně za to. Pokud máte ještě kvalitní a dobře nastavenou regulaci ovládání, pak vás provozní náklady nestojí o mnoho více než u laciné nehospodárné klimatizační bedýnky v jedné místnosti.

Takto nějak vypadají běžné instalace klimatizačních jednotek (tzv. SPLIT-systém - jeden venkovní chladič a jedna nebo více vnitřních jednotek s ventilátorem - tzv. MultiSPLIT), provedení na obrázku patří mezi výrobky, které právě nevynikají komfortem ani nešetří vaši peněženku při provozu.


Kdo chce skutečný komfort, musí počítat s tím, že si domů pořizuje zmenšené provedení profesionálních vzduchotechnikých systémů, které jsou např. v nákupních centrech - v interiéru jsou pak viditelné pouze štěrbiny a nebo jako na obr. decentní krycí mřížky, mimo obytnou část (nejlépe venku a nebo v technickém sutrénu) je pak chladící část (na obr. jednotka pro výrobu studené vody) a profesionální vzduchotechnická jednotka pro distribuci čerstvého upraveného vzduchu (na obr. podstropní jednotka používaná v kancelářských objektech):Takže otázka jestli klimatizace ano či ne, by měla vlastně znít spíše jako rada – jestliže nemůžete v horkých dnech odjet někam, kde je příjemnější počasí, pak na sobě nešetřete a dopřejte si komfort, který stojí to za to!

Autor: ing. Dušan Přikryl (STARCON s.r.o.), foto: archiv autora

Další článek v rubrice - Klimatizace podle přírody

reklama


Prezentace Hansgrohe
 
Nejčastěji vyhledávaná témata o bydlení    

kuchyně, kuchyňské linky, kuchyně-katalog, kuchyně na míru, kuchyně fotogalerie
koupelny, koupelnový nábytek, koupelny fotogalerie
vytápění, klimatizace, klimatizace do bytu, topení
osvětlení, osvětlení a svítidla
podlahy, podlahové topení
architekti, architektura

 
reklama
Inteligentní bydlení je hra - internetová soutěž pořádaná ve spolupráci s týdeníky CZECH BUSINESS WEEKLY, PROFIT a internetovým magazínem E-Architekt.
EasyHome - Portal
reklama
reklama
EasyHome - Portal Reklamní baner - text max. 90 úhozů